Ліжко на підлозі в Монтессорі системі — це альтернатива високому ліжку із бильцями.

Ліжко на підлозі може стимулювати розвиток великої моторики тіла дитини, тому що заохочує і дає можливість малюку рухатись. Саме в положені близько до землі, дитина бачить, що її оточує навколо, може оцінити свій простір.

 


Ліжко на підлозі — це не обов’язково матрац, це може бути й дерев’яна рамка для матраца навколо, із захисними бильцями. Все залежить від ваших особистих вподобань. Але й використання звичайного матрацу є допустимим.

Таке ліжко часто використовують з трьох місяців дитини. Але його можна використовувати й з самого народження. Все залежить від кожної дитини індивідуально. Навіть, якщо ви обрали для вашої сім'ї спільний сон — можна використовувати ліжко на підлозі для денних снів.

 

Який розмір матраца обрати — це індивідуальне рішення. Ви можете придбати матрац по розміру дитячого 120х60 см, але й матрац 200х90 см буде чудовим. Опирайтесь на ті можливості в просторі, якими ви оперуєте. Ми обрали для нашої доньки великий матрац, оскільки мені було зручно лягати поруч із нею при вкладанні та для годування.

Сповивання

Всі вже знають про те, що туге сповивання для дитини є не корисним! Відмовитись від нього повністю? Насправді сповивання є некорисним, оскільки обмежує рухи дитини, та її розвиток в цей момент. Але варто розуміти, що мова йде про той вид сповивання, який використовували наші мами та бабусі, коли дитина була сповита цілий день.
У новонарджених залишаються неконтрольовані рефлекторні рухи, які часто можуть заважати спокійному сну і пробуджувати дитину. Саме тому, можна використовувати легке нічне сповивання. Для цього є багато зручних пелюшок-коконів та мішків.

Мішок для сну є чудовою альтернативою ковдрам. Він набагато безпечніший, а також виключає постійне нічне розкутування дитини. Малюк буде спокійно спати, не прокидаючись від відчуття холоду, коли ковдра сповзатиме.

Топпончіно

Ще один гаджет, що допоможе в організації сну. З ним буде легко перекласти малюка, коли той заснув під час годування чи у батьків на ручках. Перепад температури буде мінімальним, а отже, перекладування стане комфортним. Топпончіно буде вбирати аромат тіла батьків та стане тим комфортером, коли мама не завжди поряд.

Топпончіно Монтессорі матрацик для новонародженого
Важливо пам'ятати правила безпечного сну дитини:

 

  • Дитина не має спати на м'якій поверхні, як перина, подушка тощо;
  • Не розміщуйте поряд зі спальним місцем подушки, декоративні м'які іграшки;

  • Дитина повинна спати на спині. Сон на животі повинен бути під контролем дорослого;
  • Спеціалісти рекомендують організувати спальне місце дитини в кімнаті батьків до року. Воно має бути на окремому місці (не між батьками), як приставне ліжко, ліжко на підлозі чи кошик.

  • Не використовуйте дурника під час сну дитини. Вилучайте його після засинання;
  • Контролюйте мікроклімат кімнати, оптимальну температуру повітря та вологість де спить дитина;
  • Сон в коконі із високими м'якими стінками в ліжку батьків — не є безпечним;
  • Мінімізуйте випромінювання екранів гаджетів в тій кімнаті де спить дитина, це впливає на якість сну.


Найпоширеніші тривоги щодо сну на підлозі:

• Дитині буде холодно

Насправді в сучасних житлових умовах цей страх нічим не обґрунтований і, скоріше, є відгомоном переживань наших батьків та їх батьків. Ми живемо з вами в часто утеплених будинках, із хорошим опаленням, із теплими підлогами та килимами. Ляжте самі на підлогу і протестуйте, чи дійсно Вам на ній так холодно.

• ВпадеМожливо, це дійсно може трапитись. Адже дитина буде рости, рухатись уві сні й вона дійсно може змістити своє тіло під час сну і ненароком скотитись. Але, найбільша перевага ліжка на підлозі, що це є найбезпечніше спальне місце з усіх можливих, оскільки, навіть якщо дитина перевернеться, то відстань з матраца до землі буде не така висока, як з дорослого ліжка чи з ліжечка дитячого з бильцями. Щоб знизити свою тривогу ви можете підкласти валики або ж м’який килимок біля матраца. Ліжечка звичні нам, класичні, не завжди є безпечними, особливо коли дитинка виростає і стає достатньо сильною, щоб вилізти на бильця ліжка.

• Дитина не буде спати, а буде йти до своїх іграшок.

У Монтессорі матусь із цим ніколи не виникає проблем, якщо їх простір правильно організований та в дитини є режим. Коли дитина з народження розуміє, що в її кімнаті є місце для сну і там потрібно спати, а перед сном передують звичні ритуали, що дають зрозуміти, що зараз буде відбуватися. Якщо день дитини побудований так, що вона достатньо часу позаймалась із матеріалами, погуляла достатньо, поїла вчасно, ритуали були виконані, то сон буде наступати швидко і природно, якщо немає кризових періодів в житті дитини. Ми навчаємо дитину, як відходить до сну, це постійний процес, що трансформується в міру росту малюка.


Дитина не прокидається вночі, шукаючи маму, без причини. Звісно, в житті дитини будуть періоди, коли вона частіше прокидатиметься вночі, кризові етапи розвитку, коли потреба в контакті з мамою буде більшою. Це нормальні етапи росту дитини. Пам'ятайте, що це не назавжди. Зробіть ці періоди максимально комфортними для вас і дитини. На матраці, якщо він у розмірі 200х90 см, буде комфортно спати і мамі поряд із дитиною, годувати вночі не прокидаючись. Переживіть ці періоди разом швидше, а потім повертайтесь знову до звичного вам сну окремо.


• Ліжко на підлозі — це брудно.

Так, у нас не завжди буває стерильно в будинку, але це не погано! Прибирати доведеться в будь-якому випадку, коли в домі дитина. Благо, зараз для цього є безліч помічників, як от робот-пилосос. Якщо ж ви хвилюєтесь про тварин, то дитина прийшла у ваш світ, в якому вже є тварина. І вона буде з нею контактувати в будь-якому разі, чи вона буде спати на підлозі, чи гратись. У випадку алергії на шерсть, сон у високому ліжку не мінімізує вплив алергену на дитину.

 

• Незручно

Здається, що якщо ліжко знаходиться на землі, то мамі буде некомфортно переладувати дитину. Але нам не потрібно так низько нахилятись, ми можемо опуститись на коліна і перекласти дитинку. Якщо Ви використовуєте Топпончіно, то це буде зробити набагато простіше. Згодом, від заколисування доведеться відучувати малюка і лягаючи біля нього на зручному матраці Ви зможете замінити звичку заколисування на лежання поряд, колискову, читання книги чи забавлянку перед сном.

 

Нагадую, що у нашому посібнику є також інформація про ліжко на підлозі, та як організувати такий сон.

Пам’ятаю, що більшість із вас можуть прослухати певний матеріал англійською, хочу з вами поділитися досвідом матусі, що колись дала мені натхнення змінити простір для моєї доньки. Тут вона ділиться про використання ліжка на підлозі.