Сьогодні поговоримо про те, чому нам важливо створити зону прибирання в доступі дитини.

Ми розуміємо, які чутливі до порядку маленькі дітки. Якщо ви ще досі сумніваєтесь в цьому — читайте цей допис
 

В монтессорі-просторі у вільному доступі завжди можна знайти матеріали для прибирання.

 

 



Дітки самостійно можуть прибрати за собою після творчих занять чи інцидентів. Діти в принципі обожнюють дорослі заняття, що дають їм можливість відчувати свою впевненість та самостійність, адже все що вони прагнуть зараз — досягти успіху в опанування свого середовища.

 


Хтось хто «не в темі» може подивитись на це відео й сказати — «Бідні діти! Так над ними знущаються! А навіщо тоді дорослі? Діти мають мати дитинство!», чи щось в цьому роді.
Не розуміючи, що насправді, це найцікавіше заняття для самих дітей! Ніхто не змушує їх прибирати — вони прагнуть доглядати за своїм простором, прагнуть бути повноцінною частиною сімʼї, прагнуть до порядку.

 


Уявіть, скільки необхідно дитині докласти фізично зусиль, правильно координувати тіло, бути акуратною та обережною під час прибирання. Це потребує великої концентрації й ви могли самі підмітити, як діти в цей момент концентруються в процесі. Вони можуть годинами віджимати ганчірку. І це заняття буде не менш розвивальним, ніж робота зі спеціальним зошитом чи в розвивальному центрі.

У Монтессорі методі можливі навіть цілі презентації по тому, як використовувати предмети для прибирання.

І якщо дитині дати доступ та повноваження, щоб самостійно прибрати за собою — вона це зробить.

Якщо дитині доведеться просити вас, дати їй ганчірку чи відкрити шафу де стоїть віник, чи швабра — скоріше за все вона не буде проявляти ініціативу часто.

Прибирати — це не про результат, адже ми не очікуємо, що дитина зробить це так, як міг би зробити дорослий! Це про те, щоб дати дитині можливість зробити свій внесок у побут сімʼї, відчути гордість за свої успіхи, зробити щось від початку до кінця, побачити результат своєї роботи й відчути внутрішню мотивацію.


 

Як в нашому домі ми можемо це зробити?


Не потрібно виділяти цілий стелаж чи стіну для цього! Відповідно до можливостей вашого простору ви можете обрати, де саме вам буде комфортно розмістити такий куточок.


Наприклад, це може бути місце в кухні, ванній кімнаті чи у дитячій. Головне, щоб дитина мала вільний доступ до цієї зони.

 



Оскільки двері у ванну кімнату у нас практично завжди відчинені, ми розмістили станцію із водою там, де донці легко буде помити ганчірку, злити воду чи набрати нову. Проте, якщо у вашій ванній кімнаті немає для цього простору чи ви звикли закривати двері до неї, то оберіть інший куточок.

Важливо, щоб ця зона була завжди в одному місці й ви не переміщували матеріали для прибирання з одної кімнати до іншої. Ви можете розмістити їх на стійку чи повісити на гачки. Мені також дуже подобається варіант зі спеціальним контейнером.


Ми розділили свої зони на мокру й суху. Мокра (доступ до води) у ванні, як я сказала вище, а суха — у творчій зоні. У творчій зоні може бути досить таки брудно, якщо у вас такий самий митець, як у мене. Тому, саме там, найчастіше, дитині були необхідні фартух, віник та совок, відерко та ганчірка.

Такі середовища надихаю мене постійно доповнювати та змінювати простір вдома й ділюсь цими ідеями з вами.