У Монтессорі навчанні читання та письма є поступовим, природним і чутливим процесом, який починається несвідомо.

 

Дитина уже навчається письму, під час гри із щипчиками чи матеріалами для розвитку щипкового захоплення. Під час вільної творчості, малювання — вона вивчає плавні рухи письма. Слухаючи початкові звуки слів, вона дізнається, як з поєднання звуків утворюють слова.

блоки циліндрів монтессорі

Немає поспіху в цьому процесі; усі діти навчаться писати й читати у свій час.

 

«Що робить рука, розум запам’ятовує».

- Марія Монтессорі

 

Найважливіше, що ви побачите в навчанні за Монтессорі-методом, полягає в тому, щоб почати з конкретного і перейти до абстрактного. Чим більше діти зможуть працювати своїми руками, тим краще вони розумітимуть цю концепцію.

 

Наприклад, дитина за Монтессорі-методом, коли вивчатиме букву «м», почує спочатку звук літери, потім відчує її контур із наждачного паперу, побачить яка на вигляд «м» на папері. Все поступово й задіюючи різні органи чуття.

 

Перші три роки дитина не байдикує, а уже йде підготовка до опановування нею письма, читання та інших важливих вмінь. Не можна просто перестрибнути цей етап й почати вчити абетку у рік чи два.

 

Замість того, щоб вивчати назву літери (що, по факту, нічого не дає дитині) — вчіться називати звук! Саме зі звуків дитина зможе в майбутньому комбінувати слова. Тому, дуже важливими є фонетичні вправи на визначення першого звука у слові.

Ви будете здивовані, але діткам спочатку легше навчитись писати, ніж читати. В Монтессорі-методі це роблять за допомогою рухомого алфавіту. Ви часто побачите, як діти молодшого віку будують слова за допомогою рухомого алфавіту, ще до того, як вони фізично можуть писати слова. Створення слів у такий конкретний спосіб допомагає розуму справді зрозуміти значення кожної літери та слова, перш ніж писати олівцем і папером, а часто й перед читанням.

Також відмінним є вивчення літер одразу у тому вигляді у якому дитині доведеться їх в майбутньому відтворити — тобто у письмовому вигляді. Писання курсивом передбачає плавні рухи, які легші та природніші для маленьких дітей, насправді. Тому, шукайте абетки де літери у такому письмовому вигляді.

З чого почати?

Перед початком навчання письму, читання чи то рахунку — важливо підготувати руку дитини до цього! Ми пропонуємо матеріали, що будуть залучати щипкове захоплення предметів та тренуватимуть зап'ястя. Робота з творчими матеріалами чудово допоможе вам у цьому.

Перед тим, як показати дитині літери нам важливо познайомити її з самими звуками, поки вона ще навіть не бачила символи, що позначають їх.

Це відбувається природним чином, коли ми позначаємо об’єкти, напр. "Чух-чух. Потяг".

Просте позначення предметів і звуків, з яких вони починаються, може стати чудовим вступом до вивчення звуків букв. Наприклад, показуємо на банан та промовляємо чітко "Б-б-б-банан". Акцент на першому звуці з якого починається слово. Ми також можемо залучити маленькі фігурки чи предмети для кожної літери й таким чином вивчати перший звук слова, що позначає предмет.

Чудовою є гра "I spy" (Я бачу щось таке, що починається на "м" й дитина помічає м'яч поруч).

 

Найвідоміший спосіб презентувати літеру — це використання їх на наждачному папері, що дозволяє дитині обвести літеру, відчуваючи її контур і чуючи або вимовляючи звук.

Літери вводяться спочатку малими, оскільки вони зустрічаються набагато частіше, ніж великі. Навчають кожну літеру трьох-етапним уроком.

 

Оскільки літери досить абстрактні, веселий спосіб зробити їх більш конкретними — це використати звуковий кошик або піднос. Ми можемо покласти карточку букви «м» з наждачного паперу на тацю з кількома предметами, які починаються на цей звук: машинка, морква, м'яч і морозиво. Далі ми беремо літеру і повільно проводимо по її контуру вказівним і середнім пальцями, вимовляючи звук «м». Потім позначаємо кожен з об’єктів, стежачи за тим, щоб на початку кожного слова вимовлявся чіткий звук «м». Так дитина може встановити зв’язок між зовнішнім виглядом, звуком і відчуттям літери, а також тим, як вона звучить із реальними об’єктами. Обирайте знайомі об’єкти (в іншому випадку важливо спочатку використати урок із трьох етапів, щоб представити кожен об’єкти. Ця діяльність допомагає їй згрупувати ці об’єкти у своєму розумі як речі, які починаються з однакового звуку.

 

Ми можемо почати вивчення звуків біля 2.5 років, а презентувати літери — від трьох. Але пам'ятайте, що кожна дитина особлива й може в інший час показати інтерес до літер та готовність їх вивчати. Стежте, коли саме у вашої дитини проявиться сенситивний період.

Мене також вражає, як дітей навчають рахунку. Не просто завчають порядок цифр (1, 2, 3…), а дають розуміння, що позначає ця цифра, на яку кількість вона вказує. Дітям дають доторкнутися до числа, відчути його.

 

Коли починати вивчати рахунок?

Заняття на вивчення відповідності кількості предметів числу можна починати приблизно з 2 років, тоді як підрахунок карток і заняття з пошуку чисел найкраще підходять для дітей віком від 3 років. Зазвичай діти не мають справжнього розуміння того, що означають символи чисел, до 3-х або навіть 4-х років.

Сподіваюсь вам було корисно!

Напишіть в коментарях, що ще б ви хотіли почути на цю тему?