Сьогодні велика частина світу відзначатиме моторошне та таємниче свято Гелловіну. Знаю, вам цікаво почути, що сказано в методі Монтессорі про це святкування. Адже лише нещодавно ми говорили з вами про фантазію та уяву, а ця традиція, як ні одна інша, просякнута вигадками, містикою й фантастикою.

 

Гелловін є історичною та культурною подією для багатьох. Проте, деякі сім'ї вважають за краще, щоб їхні діти не брали участь у такому заході, через свої етичні, релігійні чи інші погляди. Монтессорі педагогіка дуже поважає таку позицію усіх сторін! Впевнена ви натрапляли в Pinterest на ідеї занять з дитиною за Монтессорі методом до Хелловіну й, напевно, дивувались, як таке можливо й чи справді ці заняття близькі методу.

 

Що ж, у мене є відповідь! Оскільки, це свято набуло культурного та історичного значення — Монтессорі метод розглядає його саме в такому ключі. Нам важливо збагачувати досвід наших дітей про свята та традиції різних культур й Гелловін — це не останнє свято про яке потрібно говорити з дітьми. Методика заохочує дітей до дослідження цього питання. Дітям розповідається, як історично змінювалось свято, як люди раніше це робили й що роблять зараз. Це чудова можливість для учнів старших класів або підлітків, які цікавляться історією та звичаями.

Навіть вибір костюмів дуже важливий. Нам варто заохочувати дитину до розмови про стереотипи та упередження щодо різних образів та персонажів. Дуже багато костюмів принижують певні верстви населення чи навіть попахують расизмом. Говорячи про це, ми наповнимо змістом цю традицію переодягання. Адже діти справді обожнюють костюми.

Я цілий рік чекала, коли настане Святий вечір, щоб після вечері йти з вертепом колядувати в обраному костюмі. Ці наші костюми також мають сенси та зміст. Важливо говорити з дітьми про значення цих речей.


Все це, звісно, стосується старших дітей. А що ж робити з малюками? Тут, якщо ви не читали мій допис про фантазію та уяву — щиро раджу почитати спершу його. Ми розуміємо, що дітки до шести років дуже чутливі до реальності. Тому, якщо ви будете насаджувати їм реальність певного персонажа — вони вам повірять. А це вже ґрунт для породження страхів, особливо у діток від чотирьох років.

 

Зараз вони дуже цікавляться питаннями про життя та смерть. Тому, підготуйтесь до цих розмов. Оберіть правильні книги й розкажіть дитині істину до того, як десь на майданчику вона почує від однолітків цю інформацію не в самому приємному значенні.

 

 

Звісно, нам також варто говорити на ці теми, коли саме ваша дитина буде до них готова й питатиме вас. Для мене цей переломний момент настав після смерті нашого улюбленця. Донька не розуміла, що сталось й чому її кіт не повертається так довго. Саме в той момент ми вирішили розповісти їй гірку реальність, підібраними словами й змістами.


Оскільки в це свято дитина буде чути багато про персонажів, що уособлюють смерть — варто підготувати її до цього. Розповідайте про значення кожного образу, але також, обов'язково говоріть про те, що це переодягнена людина, це не справжня істота, це лише костюм. Говоріть про це, як дослідники, бо як не старайся, ми не обмежимо дитину від цього свята. Вона почує про нього в садочку, на майданчику з дітками, побачить рекламу чи декор у вашій улюбленій кав'ярні.


Залишайтеся вірними цінностям вашої родини! Легко дати собі загубитися в солодощах, дешевих прикрасах та костюмах, але пам'ятайте, що можна брати участь у цих подіях, залишаючись вірними власним сімейним цінностям. Це також гарний момент, щоб навчити своїх дітей цінностям вашої родини, можна пояснити, чому ви берете участь чи ні в Гелловіні. Це відмінний час обговорити, як ми повинні ставитися до інших з повагою. Чудово, коли батьки використовують цю подію з користю з для суспільства, організовуючи збори коштів чи влаштовуючи соціально важливі проєкти. Що може дати дітям кращий досвід, ніж це?

 

Ви також можете вигадати безліч цікавих занять із дітьми в цій тематиці, щоб розповісти про суть та ідею традиції. Вирізання гарбузів, спільне приготування солодощів, пирогів, майстрування костюма - це найкращі способи залучити дитину до побуту та розвивати її самостійність.
 

Ось декілька варіантів занять, які можуть бути близькі методу Монтессорі.

А іноді нам просто необхідно розслабитися і провести весело час. Хоча нам можуть не завжди подобатись ідея такого святкування чи костюми, проте, якщо у нас є діти підлітки, яким важливо бути частиною їх соціуму, то на одну (або дві) ночі дозволити дітям приєднатися і веселитися не є чимось жахливим.

Приймайте рішення як родина. Але не тисніть на дитину. Це дуже корисна дискусія, дозвольте кожному висловити свою думку, це допоможе вам зрозуміти, наскільки багато і на якому рівні хочуть брати участь діти, можливо вони мають нові ідеї!

Моя донька дуже хотіла зробити ліхтар Джек. Вона постійно питала, коли у нас буде Гелловін, коли ми прикрасимо кімнату. Я уявлення не маю звідки взагалі в неї така цікавість до цієї традиції. Скоріше за все, дітки з її садочка розповідали про це. І хоча я пояснила, що ми не святкуємо Гелловін, а вшановуємо пам'ять про наших близьких та загиблих, розповіла, як це відбувається все ж я не могла заборонити їй самостійно прикрасити свою кімнату.

Донька була зайнята два дні. Вона знайшла всі пакети в домі, порізали їх на шматки, намалювала павуків на звичайному папері, вирізала й наклеїла на пакети. Вона була така захоплена цим проєктом, що навіть не просила ні разу нашої допомоги. Ми з чоловіком дуже тішились тому, як вона взагалі вигадала цю ідею самостійно. Ось так, як би я не хотіла, моя п'ятирічна донька все одно принесла цю традицію в наш дім й зробила це так творчо, що сам факт її роботи для мене неоціненний.