Піраміда — справжня дидактична іграшка. Вона одна із не багатьох, що поєднує велику кількість розвивальних функцій. Розв'язуючи задачі інтелектуального плану, піраміда сприяє розвитку мовлення, логіки, сприйняття форми та кольору (кольорова піраміда).


Не забудемо і про збагачення сенсорного досвіду і формування моторної спритності, зміцнення м'язів пальців і рук та координацію та концентрацію.

монтессорі піраміда

Звісно, вибір великий, й здавалося б — яка різниця, піраміда є піраміда. Часто, вибираючи, нам хочеться більше, краще, яскравіше. З пірамідкою це не діє! Чим менше додаткових елементів, що будуть відвертати увагу — тим краще. Утримайтесь від малюнків, не типових кольорів, кілець, що бринять. Це все не буде сприяти засвоєнню головних функцій піраміди. І дитина уже не складає її, не навчається, не концентрує увагу.

 

В кожному віці потрібні різні піраміди!


Іграшка повинна неодмінно змінюватися, ускладнюватися, випереджати досвід дитини, ставити перед нею кожен раз нову задачу, опираючись на уже отриманий досвід.

горизонтальна монтессорі піраміда

Для самостійної гри, піраміду варто пропонувати лише, після освоєння її дитиною, в процесі спільної гри з дорослим, і правильної презентації. Інакше, дитина буде використовувати її не за призначенням. Потенціал іграшки великий, але все ж, використовувати піраміду не за призначенням варто, після освоєння прямого.
 

Коли?

 

Немає конкретного віку, коли запропонувати її першу піраміду. Спостерігайте за дитиною. Для освоєння піраміди, малюку уже повинен впевнено сидіти тому, що для роботи йому знадобляться обидві руки й вміння діяти ними одночасно. Чудовим тренажером для засвоєння цієї навички будуть вкладиші.

Вперше, потрібно повільно та мовчки зняти одне кілечко зі стрижня й одягнути назад. Не поспішайте й вірте в дитину. Якщо у дитини не виходить й це засмучує її — почекайте кращого часу й поки відкладіть пірамідку. Експериментуйте й пропонуйте матеріал у різну частину доби. Спостерігайте, в який час ваша дитина більш сприятлива й готова до спокійних концентрованих ігор.

 


монтессорі стекер
 

 

Еволюція пірамід

Для діток до року потрібна піраміда із широкими й товстими кільцями. Вона повинна бути одного відтінку чи нефарбована. Кільця мають бути одного діаметру у невеликій кількості. Ми пропонуємо таку піраміду, щоб дитина могла її опрацювати й досягти успіху, що стане мотивацією займатись ще. Основне завдання зараз — дати розуміння, як одягти та зняти кільце. Широке кільце їй легко вхопити ще не скоординованими рухами рук. Основа стабільна й безпечна.
Стекер Монтессорі піраміда
Далі, коли дитина зрозуміла механізм, ускладнюємо завдання вузьким отвором та тонким стрижнем. Для цього потрібно набагато більше координації, тому, важливо щоб дитина могла легко вхопити предмет для нанизування. Ідеальним буде кубик.

пірамідка кубик монтессорі

Ускладнюємо завдання маленькими кілечками, однаковими за розміром та кольором. Акцент тільки на вмінні одягнути кільце з вузьким отвором на тонку основу.

 

Тільки потім ми виділяємо колір.

А далі поєднуємо здобуті навички, досвід та даємо піраміду, що ускладнюється кольором, формою, розміром та можливістью одягти й зняти кільце.

монтессорі піраміди

Ми можемо запропонувати дитині роботу із складнішою пірамідою різних форм та розмірів, а потім додати ще й колір. 

пірамідки дитячі

Ще одною із класичних Монтессорі пірамід є горизонтальна. Стрижень тут розміщений незвично. Але саме це положення змушує дитину по іншому повертати зап'ястя при роботі із матеріалом. Уже є розуміння, що кільця потрібно одягнути та відточені тонкі рухи пальців. Така піраміда є багатофункціональною, оскільки з часом її можна використати нейро-ігор на швидкість реакції.

горизонтальна монтессорі пірамідка

Чи потрібні всі ці піраміди?

Звісно, що ні.
Я хотіла познайомити вас із варіацією Монтессорі пірамід та показати важливість того, що потрібно поступово ускладнювати завдання для дитини. Ви можете обрати для вашої дитини абсолютно будь-яку пірамідку, розуміючи, для чого вона, яка її ціль та користь.

 

Які піраміди точно не потрібні?

 

Ви мені скажете, що немає неправильних пірамід, але це не так. Якщо її запропонувати не в той вік — вона не тільки не принесе дитині жодної користі, а й не дасть можливості розвинути важливі навички.

Вирішувати звісно ж вам, яку піраміду обрати, я лише ділюсь знаннями.

пірамідки дитячі


По порядку:

 

1. Немає сенсу в цих кольорах, хоч вони й дуже гарні, але дитина не здатна засвоїти відтінки в ранньому віці. До всього піраміда ще й катається, тому координувати руку буде важко. Ведмежа — хоч це і дуже мило, та буде тільки відвертати увагу від складання піраміди. Дитинці буде більше хотітись гратись з ним.


2. Форми, не базові кольори, не екологічна. Окремо про брязкальця. Їх варто пропонувати дитині окремо. Коли ми хочемо показати, що її рух призвів до звуку. Але це відвертатиме увагу від нанизування на основу.

 

3. Дуже стильний й класний стекер. Насправді не мала б я попередніх знань — точно купила б такий. Він дуже практичний, харчовий силікон легко обробляти, а ці стильні кольори. Й малюночки, букви, здавалося б, будуть збагачувати сенсорний досвід. Дана піраміда більше підходить в якості прорізувача. Давати позначення літер чи інших нелогічних зображень немає жодного сенсу, окрім видимості "розвивального потенціалу". Це класна гарна іграшка, але не в якості піраміди, нам просто варто це розуміти.