Всі ми розуміємо, яка важлива творчість у житті дитини. Завдяки творчому процесу у дитини з’являється відчуття власної самостійності та відповідальності за створення нового творіння.

 

Займатись творчістю з дітками варто починати з 12 місяців. До цього періоду у дитинки є набагато важливіші цілі віку, як освоєння світу сенсорними аналізаторами, вправляння у захоплюванні предметів, освоєння повзання, та, звісно ж, ходіння. Ви нічого не упустите, якщо не дасте дитині фарби у два місяці.

Творчість новонародженого в цей період можна розвивати класичною музикою і розгляданням картин, відвідуйте музеї, галереї, з крихточкою на руках. Дітки все абсорбують! ⠀

 

Особисто моя донька зацікавилась ліпленням уже у 8 місяців. Тому, з обережністю, ми почали м'яти пластилін, вона не тягнула його до рота. Ви спостерігаєте за своєю дитиною! Комусь саме цей вид діяльності не цікавий до 1,5 років, а то і до 2 — і це абсолютно нормально!

 

Ми слідуємо за дитиною, і пропонуємо їй ту діяльність, яка їй необхідна саме зараз. Для цього у вас під рукою повинні бути творчі матеріали. Хто знає, коли саме вони Вам знадобляться. ⠀

 

Ось, що ви можете підготувати для майбутніх занять творчістю:

 

  • білий і кольоровий папір (чим молодша дитина, тим більший аркуш);
  • маленькі олівці для маленької ручки;
  • воскові олівці (вони повинні залишати чіткий колір, не всі воскові олівчики гарно малюють, перевіряйте);
  • пальчикові фарби;
  • гуаш (5 основних кольорів);
  • дощечка для крейди й крейда (можна малювати на подвір'ї);
  • ножиці (10 см довжина з пружиною);
  • клей;
  • пластилін, глина чи солене тісто;
  • фартушок для творчості.

 

 

Маленька ремарка:

Якщо Ви не відчуваєте тяги до подібного роду занять і змушуєте себе робити це "на честь дитини" — перестаньте це робити! Не йдіть на такі жертви! Звісно, творчість потрібна малюку! Подумайте, як організувати цей процес без вашої участі. Можливо малюк може займатись зі старшим братиком чи сестричкою, можливо з бабусею, а може і тато буде у захваті поліпити ковбаски. Ви завжди можете відвідувати заняття для мами й малюка, уже з 1,5 року. На таких заняттях мама просто присутня, а спеціаліст, дуже часто психолог, правильно все підбере і якісно запропонує. Тому не робіть те, що Вам не подобається, навіть якщо це дуже потрібно дитині!

 

Перед початком ваших творчих занять особливо важливо правильно організувати всі необхідні матеріали й зберігати їх доступно для дитини. Про те, як це зробити я розповідала в цьому дописі. 

Організація творчих матеріалів дитини Монтессорі

 

Малювання олівцем

 

Це перший вид творчості, що підійде уже з 12 місяців. Використовуйте воскові олівці, грифельні м’які чи крейду. Дайте дитині аркуш чистого паперу і презентуйте, як олівець залишає кольоровий слід після натиску. Олівець повинен бути якісним не довгим. Для першого малювання оберіть для дитини базові чисті кольори (червоний, зелений, жовтий, синій) короткі товсті олівчики з трьома гранями, щоб було зручно вхопити.

 

Ліпка

(Глина, тісто, кінетичний пісок, пластилін, Play-dough)

 

  • покажіть, який він пластичний;
  • зліпіть м'ячик;
  • розплющіть його в млинець;
  • перетворіть мʼячика в ковбаску;
  • наріжте її на шматочки;
  • повідщипуйте маленькі шматочки;
  • покажіть, як зробити штамп, відбиток;
  • склеюйте деталі в одне ціле;
  • і вже потім додавайте аксесуари для ліпки.

 

Малювання

З 18 місяців (орієнтовно)

 

Починаємо з одного кольору (акварель чи гуаш), тому краще використовувати індивідуальні баночки. Пензель обирайте по зручності дитини, але не надто товстий чи тонкий. Баночку з водою обирайте стійку, пластикові часто перевертаються. Я використовувала звичайну баночку з під дитячого харчування. Головне завдання навчитись мити кісточку у воді. Засвоїти цей алгоритм, і поступово переходити до більшої кількості фарб. Наступний етап — змішування кольорів.

 

монтессорі творчість

 

Ще одним чудовим видом творчості є шиття. Про те, як підготувати  дитину до цього заняття та як презентувати детальніше у цьому дописі.

як навчити дитину шити

 

Аплікація

3 18 місяців

 

Використовуйте клей-олівець чи клей ПВА (його краще перелити в баночку і наносити кісточкою. На білий аркуш паперу наклеюємо кольорові шматки паперу чи фігурки завчасно підготовлені й посортовані для дитини. В міру росту дитини ускладнюємо завдання. Пропонуємо сюжетне зображення, а ще пізніше — вирізати елементи аплікації самому.

Для більш складніших занять аплікацією, дитині необхідно оволодіти ножицями. Як обрати ножиці для дитини та навчити її різати ви можете дізнатись у цьому дописі.

 

 

Як приготувати домашній клей

 

Для виготовлення знадобиться:

Дві ємності: для замішування клею і для води.

Борошно — 6 столових ложок на 1 літр води.

Вода — 1 літр.

 

Приступаємо до виготовлення:

Беремо першу ємність, наливаємо туди воду і доводимо її до кипіння. В цей час в іншій, ретельно змішуємо борошно і холодну воду до стану рідкої сметани, щоб не було грудочок. Не перестаючи помішувати суміш з борошна з водою, тонким струменем починаємо вливати туди окріп. Добре все перемішуємо, ще раз доводимо до кипіння, відставляємо і потім даємо охолонути. За консистенцією маса буде нагадувати густий кисіль. Якщо в будинку раптом не виявиться борошна, то замість неї підійде звичайний крохмаль, причому якість від цього не постраждає.

 

заняття з творчості монтессорі

Будь-який вид творчості у Монтессорі-підході буде відрізнятись від традиційного навчання. Ми не учимо дитину робити завдання за зразком. Як у класі, перед дітьми вивішують малюнок зроблений дорослим, й не залежно від того, чи подобається дитині ця робота, чи ні — вона мусить повторити так само. Ми знайомимо із матеріалом та технікою. Показуємо, як найкраще працювати з олівцем чи з фарбою. А потім не втручаємось в процес й даємо дитині можливість творити. Звісно, спочатку не буде якогось очікуваного результату, дитина буде тестувати матеріал. Але згодом зможе розкрите свої талант та бачення у роботі.

монтессорі творчість

Нам варто втручатись у роботу дитини лише тоді, коли ми розставляємо межі дозволеного в роботі «Що можна, а що ні». Ви чітко повинні проговорити дитині, й завжди послідовно дотримуватися цих правил у сім’ї.

 

Наприклад:

- ми не малюємо на підлозі, тільки тут;

- ми працюємо у фартушку;

- ми відкладаємо матеріали після роботи й прибираємо за собою;

- ми малюємо тільки на папері, а не поза ним, й тільки в цьому місці тощо.

 

Додатково