Перші місяці після народження дитини надзвичайно важливі для її розвитку.
Ми знаємо всі, що цей важливий період ще називають "четвертим триместром", в який так важливо "доносити" малюка, після народження, щоб полегшити його адаптацію в новому світі. Всі ми це знаємо, але як це зробити на практиці?

Коли я народила свою доньку, я дуже тривожилась за неї. Ці хвилювання були настільки сильними, що не давали мені можливості насолодитись цим раннім й важливим етапом життя моєї новонародженої дитини. Я шкодую, що тоді мені не вистачало знань та спокою, правильно адаптувати її. Тому, це було причиною труднощів у налагодженні сну та годування, що впливало ще більше на мій ресурс.

 


Знайомство

Перша зустріч настільки важлива для дитини, як було доведено дослідженнями, що навіть у самій глибокій місцині медсестра знає, що після народження дитину потрібно обов'язково покласти мамі "шкіра до шкіри". Цей факт, до речі, настільки турбує майбутніх матусь (пам'ятаю з власного досвіду), що вони дуже хвилюються ще й за те, щоб медики це зробили. Деякі мої подруги, що мали важкі пологи чи кесарів розтин, через цей факт дуже комплексували, бо дитину не покладуть їм на руки. Хоча це і дуже важливо, але ми маємо пам'ятати, що якби не склались обставини — життя й здоров'я малюка набагато важливіше за бондинг. Класно коли це можливо, але якщо ні — це не кінець світу, бо набагато важливіше встановлення цього контакту після. Уявіть, що сім'я прийшла додому після виписки, але не достатньо уваги приділяє дитині, не бере її на руки, ігнорує плач. Проте, вони тримали дитину "шкіра до шкіри" після народження в пологовому. Але вплив подальшого налагодження зв'язку набагато ж цінніший!

Що кажуть медичні працівники про бондинг?

Науковці вірять в те, що перебування із дитиною в перші дні допомагають жінці природним чином зрозуміти її потреби та сприяє виникненню імпринтингу.


Що таке імпринтинг?

"Теорію імпринтингу у 1935 році вперше висунув учений Конрад Лоренц. Імпринтинг — відкладення в пам’яті новонародженого рис життєво важливих персон, у першу чергу — матері. Одним із найважливіших результатів імпринтингу є формування довгострокового зв’язку з батьками та стійкої прихильності до них. Говорячи простою мовою, це означає, що людина, яку дитина бачить і відчуває в перші години свого життя, назавжди залишається в її пам’яті, саме з нею у немовляти налагоджується особливий, глибокий психологічний контакт."

 


 

Що ж робити, якщо це неможливо, коли пологи важкі, чи дитина змушена перебувати у ВІТН (Відділення Інтенсивної Терапії Новонароджених)?

Дуже класні короткі брошури з інструкціями знайшла тут на такі особливі випадки.

Дуже дієвим методом налагодження зв'язку із передчасно народженими малюками є метод виходжування дитини "Кенгуру".

Бондинг вдома

Бондинг — це постійний процес. Якщо замислитись, ми все наше життя будемо налагоджувати все новий й інший зв'язок із нашою дитиною. Але в перші місяці життя - він базово необхідний! Бондинг також особливо важливий та дієвий для прийомних батьків.


"Бондинг" чи "зв'язок" налагоджується ще при таких нормальних природних процесах, як:

- Годування. В цей момент, дитина відчуває наш запах тіла, наші доторки, бачить наше обличчя. Навіть якщо ви не годуєте грудьми, то важливо усамітнитись із дитиною, сидіти у зручній комфортній позі й достатньо часу приділити годуванню, бо це не лише про наповнення шлунка.


- Шкіра до шкіри. це дуже важливо й коли є така змога — робіть це. Прикладайте дитину до вашого тіла. Це важливо, як - для матусь, так і для татусів. До речі, чи знали ви той факт, що температура нашого тіла може адаптуватись під потрібну для дитини й охолоджувати її за підвищеної температури при хворобі, чи навпаки.

- Зоровий контакт. Для цього співайте пісні дитині, читайте книги, декламуйте вірші, розмовляйте з нею, тримаючи не далі, ніж 30 см від вашого обличчя. Це також допоможе малюку запам'ятати ваші голоси.

- Відповідайте на плач. Неможливо "зіпсувати" нашого малюка любов'ю та увагою!

- Грайтесь із дитиною. Показуйте їй контрастні іграшки, брязкальця тримаючи на руках, чи сидячи перед малюком, коли він на животику.


- Масаж. Гігієнічні рутинні справи можуть чудово допомагати нам у налагодженні режиму дитини й контакту.

- Спільний сон. Сон поряд допоможе вам легше налагодити грудне годування та відпочивати більше. Ви можете підсунути дитяче ліжко до ліжка дитини й тоді полегшити роздільний сон, якщо він вам підходить більше.
 

Для цих щоденних рутинних справ у такий ніжний період життя вам може допомогти Топпончіно. Це спеціальна подушка, що вбиратиме запах дому й полегшить адаптацію дитини в нових місцях, бо її легко носити із собою. З нею можна зручно тримати дитину під час годування й перекладувати до ліжка, якщо новонароджений заснув при годуванні. Вона буде опорою для тримання іншими членами родини й захищатиме від різних текстур одягу, прикрас тощо, наших близьких. Це буде й ігровий килимок і матрацик для масажу. Багатофункціональна й потрібна річ.

Хочеться додати ще декілька порід для бондингу:

1. Забийте на безлад. Так він буде! Прийміть це. Ви можете організувати процеси так, щоб інші члени сім'ї чи друзі допомогли вам прибрати вдома, чи краще, зробили це за вас. Я колись, відправляла чоловіка чи його маму гуляти з дитиною, поки я вичищала всю оселю. Не робіть так! Тоді я не мала можливості відпочити, а потім мені ще й приносили дитину, що вже поспала на прогулянці. В результаті, я не налагоджувала зв'язок, а була роздратована, втомлена, проте в чистому домі.

2. Просіть про допомогу й приймай допомогу! Я не вміла це робити й не підпускала нікого до дитини. Чи це допомогло мені адаптувати її — ні. Бо я не мала змоги відпочити й самій адаптувати себе до нової реальності. Я хотіла жити так, як і до дитини. А це неможливо й ти відчуваєш вину, що в тебе нічого не виходить. Це прямий шлях до післяпологової депресії.

3. Знайдіть спеціаліста, якщо це потрібно! Якщо у вас були важкі пологи, складнощі із ГВ, із налагодженням сну — знайдіть експерта, що допоможе вам легше пройти цей досвід! Бо цей час пройде. Так ми його переживемо якось. Але можемо наробити стільки помилок, що не виправити й будемо, як я от зараз, згадувати про них ще довгі роки.

Поділіться вашим досвідом, чи вдалося вам налагодити той жаданий зв'язок? Було це легко, чи ви, як і я, мали певні труднощі?