Зона читання — це простір в нашому домі чи навчальному закладі де для дитини створені всі необхідні умови, щоб вона могла зануритись в процес читання.
Нам здається, що для такої зони нам необхідно багато місця в просторі, проте це не так. Зона читання може вміститься у будь-якому за розміром приміщенні й навіть якщо у вас немає дитячої кімнати.
Лише погляньте, як по різному можна зробити цей куточок, щоб всім членам сім’ї було комфортно.
Зона для читання може бути, як у вітальні, так і біля ліжка. Чи це буде повноцінна підлогова полиця, чи лише навісна маленька — відштовхуйтесь від можливостей вашого простору та фінансів, але ви можете за будь-яких умов створити дитині цей куточок в якому вона порине в інший світ.
Здається нереальним поєднання слів "дитина" та "читання". Проте, в цьому відео я розповіла, як зробити читальні заняття ефективними для малюка, що не може ще читати. А також поділилась, як же ж нам батькам читати книги без тексту дитині, щоб розвивати її мовлення.
@alina.bavka Частина 1 #розвитокдитини #монтессорівдома #якрозвиватидитину #мамавдекреті #продітей #батькам #розвивашки ♬ Darling - Trees and Lucy
@alina.bavka @Мама-педагог | Розвиток дитини #батькам #розвитокдітей #монтессорі #монтессорівдома #монтессорііграшки #bavka ♬ Way Maker (Instrumental Version) - Instrumental Christian Songs, Christian Piano Music & Contemporary Christian Music
@alina.bavka А ви використовуєте такі техніки під час читання вашій дитині? #монтессорівдома #монтессорі #іграшкиручноїроботи #іграшкиукраїна #педагог #длябатьків ♬ Aesthetic Girl - Yusei
Отже, що вам необхідно, щоб створити гарну зону для читання?
1. Полиця для книг.
Це може бути навісна полиця чи підлогова. Головне, щоб книга була повернута до дитини лицьовою стороною. Саме так малюк впізнає улюблену книгу й захоче її взяти з полиці самостійно, щоб почитати.
2. Місце для сидіння.
Зручний та затишний килимок чи маленьке кріселко, канапа чи табурет. Щоб ви не обрали — дитина буде щаслива зручно присісти для довгого читання.
В моєму посібнику по організації простору дитини я ділюсь прямими посиланнями на необхідні та найкращі меблі й предмети інтер'єру, які знайшла.
Проте, навіть врахувавши все необхідне, ми можемо припуститись багатьох помилок.
Які помилки найчастіше допускають дорослі при створенні цієї зони?
Тут уже буде набагато більше моментів, які я, на жаль, зустрічаю надто часто. Саме це й спонукало створити цей допис.
1. Дуже високо розміщені полиці.
Переди тим, як закріпити полиці до стіни — подумайте про дитину й опустіться на рівень її зросту. Чи зможе вона самостійно дістати книгу з такої полиці?
Бо якщо ні, то:
- вона буде про це постійно просити вас;
- їй буде не цікаво взагалі йти до тих книг, бо буде відчуття неуспіху та демотивація — «я навіть книгу ту дістати не можу»;
- це небезпечно, бо дитина може спробувати дістати, повиснути на полиці й обвалити все на себе.
2. Книги складені одна до одної.
В такому випадку дитина не буде бачити, що то за книга там. Відповідно, вона буде виймати всі, щоб знайти бажану, утворюватиме безлад навколо себе й уже не зможе концентровано читати, бо її увагу будуть відривати інші книги. До того ж ніхто з дітей не захоче прибирати за собою весь той безлад після читання.
3. Занадто багато книг.
Я розумію, що якщо ви любите почитати, у вас може бути безліч книг, але це не означає, що всю вашу бібліотеку потрібно розмістити у полі зору й доступу дитини.
Це може спрацювати для нас дорослих, коли ми вже маємо настільки сформований самоконтроль й аналіз, що не будемо виймати всі книги підряд, будемо знати, що саме нам необхідно, бо прочитаємо назву по корінцю.
Але з дитиною так не спрацює. Занадто великий вибір може мати зворотний ефект, коли дитина навпаки не буде знати, що ж їй обрати.
Тому, ми вибираємо обмежену кількість книг, а все інше наше багатство тримаємо в закритому зберіганні й ротуємо.
4. Змішування зони читання із зоною гри.
Краса й естетика в простоті! І я знаю, як іноді нам хочеться відтворити ті дитячі із Pinterest, але зайвий декор в цій зоні чи ще гірше — іграшки на полиці серед книг, будуть давати дитині змішані сигнали. Книги — це не матеріал для гри! Книги потребують зовсім іншого ставлення й іншого настрою на процес. Тому, варто розмежувати ці зони й залишити іграшки на полиці для іграшок, а книги серед книг.
5. Немає місця де сісти.
Ніби й полиці гарні й книг не багато, але куди ж дитині сісти з тою книгою? Йти в іншу кімнату? По дорозі щось може захопити її увагу й все — читання уже не буде. Тому, місце, щоб було де присісти варто організувати одразу поряд із полицею.
Хай ваша зона буде організованою й комфортною для дитини!
Якщо у вас виникнуть додаткові питання — запитуйте в коментарях до допису. Так ви підтримаєте мою роботу над блогом й допоможете просувати його й можливо, саме ваше питання розв'яже проблему інших батьків.