Як зробити так, щоб дитина самостійно гралась?
Хороша новина — це реально! Але нам для цього необхідно докладати зусиль і це нормально. Гра дитини — це навичка, яку потрібно розвивати.
Часто не достатньо лише обрати правильну іграшку. Важливо також врахувати певні моменти, що допоможуть вам розвивати самостійну гру у дитини.
1. Налагоджена прив'язаність.
Першим кроком, щоб створити необхідні умови для розвитку гри у дитини — це дати їй відчуття безпеки й комфорту поряд з її дорослими. Позитивне виховання без покарань, розуміння особливосте розвитку дитини в конкретні періоди — все це важливо для налагодження гарних стосунків з дитиною. Тому, батькам важливо отримувати знання про виховання дитини й розвиватись в цій темі.
2. Простір для гри.
Необхідно створити стабільне й незмінне місце для гри. Це може бути килимок та стелаж для іграшок у будь-якому куточку вашого дому, але буде чудово, якщо це буде куточок у добре провітрюваній та освітленій кімнаті, адже мікроклімат приміщення також впливає на бажання дитини перебувати в цій зоні.
3. Матеріали для гри.
Вони повинні бути підібраними під інтерес й потреби віку дитини. Важливо спостерігати за проявами гри (схемами гри у дитини). Таким чином ми з більшою імовірністю вгадаємо з тим, що може сподобатись дитині й буде стимулювати розвиток потрібних в цей період навичок. Уникайте активних іграшок (зі звуками, світлом). Це буде перевантажувати нервову систему дитини, що ще не достатньо сформована, щоб опрацювати таке одночасне сенсорне навантаження.
Таким чином дитина буде "залипати" на іграшці (ефект мультика). Це і є пасткою, бо нам здається, що так дитині подобається іграшка й ми купуємо подібні (це та чарівна пігулка, що в перспективі не працює). З часом дитина так і не навчиться самостійно взаємодіяти із предметами, досліджувати їх, креативити, від легкої нудьги вигадувати нові рішення.
Мозок буде потребувати ще більшого легкого задоволення й звичайні предмети не будуть цікавити дитину. Іграшок у вільному доступі також не повинно бути багато. Для дитини до року достатньо до 6-10 іграшок. Зберігайте їх на відкритих полицях, щоб дитина побачивши мала стимул підповзти й зануритись у гру.
4. Не втручайтесь у гру.
Успіхи гри не помітні, не дають моментального результату. Ціль гри — процес, а не результат. А нам часто потрібен саме результат. Ми дорослі дуже витончено вміємо перетворити цікавий процес на продуктивну ціль. Але для розвитку у дитини самостійної гри, вона повинна досліджувати, помилятись й виправлятись, щоб це породжувало азарт та внутрішню мотивацію до гри. Тому, якщо вам здається, що конструктор складений якось не так — саме час випити каву/чай/води й відпустити.
5. Режим дня.
Порядок у дні й передбачуваність супер важлива для дітей. Вона дає відчуття безпеки, тому для забезпечення спокійної й концентрованої гри, вона повинна бути включена в режим дня дитини. Ви можете помічати, що в певні періоди дня дитина більш схильна до того, щоб занурюватись у гру.
До року дитина може самостійно гратись 10-15 хв, у 1-2 роки — близько 20 хв, у 2-3 роки — близько 30 хв самостійної гри. З кожним роком цей час буде збільшуватись й в молодшому шкільному віці самостійна гра триматиме години, не враховуючи її творчі заняття, створення самостійних проєктів тощо.
Без вільного часу — неможлива вільна гра. Для кращого розуміння, як побудувати день дитини, ви можете скористатись цією пірамідою дозвілля.
Цей допис написаний у співпраці з першою українською платформою підтримки жіночого здоров’я у материнстві BodyBuddy.
Платформа BodyBuddy спрямована на те, щоб надати жінкам зручний спосіб дбати про себе навіть у щільному графіку новоспеченої мами. А також підтримати матусю від періоду вагітності допоки дитині не виповниться 3+ років.
На платформі від можете знайти курси «Йога для вагітних» та «Йога після пологів», що допоможуть позбутися болей у спині, шиї, попереку, діастазу після пологів, а також в цілому покращити самопочуття. І також для кожної мами ми радимо наш must-have курс з психологом: «Тепер ти мама: Як не зійти з розуму?», щоб знайти час на себе, зменшити сварки з чоловіком та навчитися жити в новій ролі.
Самі курси розроблені так, щоб їх можна було проходити в будь-який зручний момент, не виходячи з дому та не витрачаючи багато часу.
Скористайтесь промокодом "BUDDY15" на знижку -15% від BodyBuddy й оберайте ваш улюблений курс.