Що отримає дитина, якщо ми будемо залучати її до приготування їжі?

 

  1. Це забезпечує розвиток цінних навичок практичного життя. Приготування їжі допомагає розвивати навички практичного життя, які вони будуть використовувати протягом усього життя.

  2. Це вимагає дисципліни слідування інструкціям. Слідування інструкціям дуже важливе для успішного втілення будь-якого рецепта. Це також надає можливості зосередитися й сконцентруватись на цьому. Бути уважним, обережним, точним у своїх діях. 

  3. Це допомагає розвивати дрібну моторику, сенсорику. Практичні заняття приготування їжі розвивають дрібну моторику, а також координацію рухів рук і очей, концентрацію та увагу, а також розвиває сенсорні аналізатори дитини.

  4. Це сприяє творчості, самостійності та впевненості у своїх можливостях. Допомога в приготуванні їжі та створенні рецептів значно підвищує впевненість і самооцінку дітей. Так само як ви відчуваєте насолоду від того, що щось втілили й досягли мети, так само це відбувається у дітей. Їм супер важливо бути частиною сім'ї й робити свій корисний внесок. Тому, коли вони самі приготували щось, що з'їсть сім'я, чи хоча б долучились до процесу, це дасть їм такий заряд енергії, сил й віри в них, який не дасть жодне інше заняття чи супер іграшка.

  5. Когнітивний та лінгвістичний розвиток. Коли діти самостійно керують своїми діями в приготуванні їжі, вони змушені розв'язувати проблеми та слідувати інструкціям, щоб досягти бажаного результату. Одночасно вони знайомляться з новими словами та поняттями, що сприяє покращенню їхнього словникового запасу.
  6. Здорові харчові звички. Залучаючи дітей до практичного приготування їжі та перекусів, вони з більшою ймовірністю почнуть цінувати поживну їжу. З часом цей досвід буде заохочувати їх робити здоровіший вибір у міру дорослішання.
  7. Якісно проведений час. Приготування їжі з дитиною може потребувати більшої підготовки, часу й ресурсів, а потім ще й прибирання. Так, я це розумію. Але все це ми зробимо спільно й проведемо супер якісно час. Уявіть, що ви в процесі навчаєтесь комунікувати, формуєте зв'язок, даєте дитині життєво важливий досвід. Ви робите щось разом.

Які бенефіти для нас?

 

Всі ж хочуть, щоб  коли дитина пішла в школу, вона собі зранку встала й могла зробити елементарно сендвіч сама. Або ж після школи, поки ми ще на роботі. Ми хочемо, щоб наша дитина не поранилась на кухні й вміла безпечно поводити себе із предметами побуту навіть без нагляду. Це все не станеться магічним чином, просто з причини, що дитина уже має таку то кількість років. Ні, цьому передує певна підготовка саме в ранньому віці.

Підготовка та організація кухні за методикою Монтессорі

 

Те, як ви організуєте свою кухню, безпосередньо вплине на те, який досвід отримає дитина й ви. Ідеальна кухня за методикою Монтессорі повинна бути насамперед — безпечною, доступною та дружньою до дітей.

Я розумію, що готувати щодня із дитиною неможливо. Тому, для початку, поки дитина маленька, сприймайте це як дуже продумане й гарно організоване навчальне заняття для неї. Щоб згодом, як дитина буде підростати, це відбувалось у вас уже природно, без попередньої підготовки й дитина справді хотіла вам якісно допомогти. 

Нам необхідно безпечно підняти дитину на рівень робочої поверхні. Для цього раджу вам обрати зручну і якісну вежу помічника. Є також безліч майстер-класів, як таку можна зробити зі сходинок. Розгляньте також можливість використання дитячих столів і стільців, підставок і базових шаф для зберігання.

Діти, ймовірно, не будуть знати, де що знаходиться і для чого це використовується відразу. Тому виділіть конкретні зони для підготовки їжі, приготування та прибирання. Це допоможе дитині розвинути чіткий робочий процес на основі окремих зон. Виділіть шухляди, які будуть в її розпорядженні й вона зможе звідти діставати свої інструменти для роботи. 

 

Про те, як організувати кухню за підходом Монтессорі читайте в цьому дописі.

Необхідні заходи безпеки будуть різнитися залежно від планування вашої кухні та навіть віку вашої дитини. Однак варто подумати про встановлення замків на шафи з небезпечними предметами, а також використання безпечних для дітей кухонних інструментів, таких як ножі та ножиці.

 

Варто підготувати всі необхідні інгредієнти в такому стані, що був би посильний дитині певного віку. Наприклад тоддлерам (18 місяців - 3 роки) варто підготувати в окремих місткостях всі інгредієнти. Їх залучення буде полягати у насипанні інгредієнтів й перемішуванні. Вони також можуть класно впоратись із нарізанням м'яких фруктів та овочів чи чищенням яйця, чи банану. А от дошкільники (3-6 років), можуть уже виконувати більше завдань, навіть приготувати собі самостійно перекусу.

Коли починати?

 

Я раджу починати з 18 місяців, коли дитина уже впевнено ходить, координує рухи тіла й рук, але найважливіше — проявляє інтерес до цього виду заняття. Як помітити інтерес? Ви його не пропустити! Дитина буде прямо вимагати від вас показати їй, чим ви займаєтесь й всіляко лізти по вас, щоб щось "допомогти".

 

Важливо залучати дитину, коли вона справді хоче це робити, а не, тому що так треба. Ми робимо все в задоволення й маємо насолоджуватись процесом. Звісно мука буде на землі; так, можливо щось розіб'ється. Це все нормальні процеси навчання. Навіть ми дорослі іноді щось б'ємо, хоча у нас уже достатньо сформована координація, увага й розуміння цінності цієї дорогої чашки. Тому, якщо вам дорога, певна річ, використайте іншу. Щоб у випадку, якщо дитина щось пошкодить — ви не зневірились у цій діяльності.

Які матеріали використовувати?

 

Звісно ми хвилюємось про безпеку й пластиковий посуд здається для нас найкращим рішенням, але не завжди. Тому, намагайтесь використовувати різні матеріали: пластик, силікон, дерево, метал, кераміку та скло. Навіть досвід того, що кераміка й скло крихкі — буде навчати дитину акуратності, бо повірте, жодна дитина цілеспрямовано не хоче пошкодити наше майно й це також може її засмутити. Але такий досвід дасть розуміння, як поводитись із цими предметами. Метал буде по іншому звучати, іншим по вазі й температурі. Дерево дасть новий сенсорний досвід, легкість в роботі й безпечність. Пластик також має свої переваги, різномаїття кольорів тощо. Дайте дитині різномаїття сенсорного досвіду!

 

 

Які інструменти вам знадобляться?

 

Можливо, зверніть увагу на кілька кухонних предметів, які будуть рости разом з вашою дитиною і служити довго.

Ось деякі з моїх улюблених:

  • Тупий ніж для намазування масла чи джему;
  • Безпечний ніж для нарізання м'яких овочів;
  • Видалювач серцевини та нарізувач яблука;
  • Ножик з хвилястим лезом;
  • Глечик;
  • Фартух;
  • Качалка для таста;
  • Мірні ложки;
  • Дошка для нарізки;
  • Маленький вінчик;
  • Рукавички для гарячого;
  • Ситечко, яке дитина зможе втримати самостійно.

Безпечний й продуманий набір базових кухонних інструментів зручних дитині ви можете придбати також в нашому магазині.

 

Діти здатні користуватися багатьма кухонними інструментами за умови належної інструкції. Ключовим моментом є урок і наголошення на тому, що ці інструменти НЕ є іграшками й повинні використовуватися належним чином. Важливо наголошувати на тому, що деякі кухонні інструменти можуть бути небезпечними і їх потрібно використовувати та поводитися з ними належним чином. Якщо дітей правильно інструктувати та постійно наглядати за ними, вони можуть впоратись із всім успішно.

Тільки таким чином ми можемо вберегти дитину, не заховавши від неї всі небезпеки світу, а пояснюючи й даючи можливість поводитись із ними належним чином, під нашим наглядом.

 

 

 

У зоні практичного життя середовища Монтессорі є заняття, що дозволяють дітям готувати різні продукти для споживання.

 

Залежно від віку та рівня знань, досвіду й інтересів дітей у цьому середовищі можна знайти безліч підготовлених варіантів роботи із їжею. Кожне заняття має свій власний набір матеріалів на таці, і якщо його вибрано, діти повинні завершити його повністю, тобто прибрати всі матеріали та повернути їх на полицю так, як вони їх знайшли.

 

Ідеї підготовки їжі, відповідні віку

 

Діапазон від приблизно 3 до 6 років

  • Приготування свіжовичавленого апельсинового соку за допомогою соковидавлювача;
  • Різання яблук за допомогою нарізувача яблук;
  • Нарізання овочів (моркви, огірків, селери) за допомогою нарізувача;
  • Натирання сиру;
  • Приготування лимонаду;
  • Намазування варення або масла на хліб або крекери;
  • Нарізання яєць за допомогою нарізувача яєць;
  • Чищення та нарізання бананів.

 

Як тільки ви закладете основи та сформуєте базові знання, ваша дитина зможе частіше і якісніше допомагати вам й вона ставатиме дедалі впевненішою у своїх діях й можливостях.

 

Чи цікаво б було вам почути які рецепти ми можемо готувати спільно з дитиною?

 

Додатково