Триетапний урок — це спосіб представлення нової інформації вашій дитині трьома послідовними етапами.

В Монтессорі класах можна зустріти безліч таких тематичних кошиків із предметами та флешкартками до них у мовному куточку. Коли дитина переходить до дошкільного віку її також можуть навчати звуків букв, кольорів та інших навчальних областей таким самим способом.

 

Урок з трьох етапів був розроблений Едуардом Сегеном, французьким лікарем, який працював з дітьми з особливими потребами у Франції та США наприкінці 19 століття. Він відкрив способи підвищення когнітивних здібностей дітей і вважав важливим розвивати їхню самостійність та незалежність. Твори Сегена стали великим натхненням для Марії Монтессорі та джерелом багатьох її практичних ідей. 

 

Три кроки, або етапи, включають:

 

Називання (Введення) «Це качка.»

Розпізнавання (Ідентифікація) «Покажи мені качку.»

Запам'ятовування (Когніція) «Що це?»

 

триетапний урок Монтессорі

Цілком ймовірно, що природно й логічно ви уже вивчали вдома щось таким чином, але не знали, що цей підхід має структуру, назву й використовується часто в навчальних закладах.


Вдома, таке наше навчання набагато неформальніше. Але ми все ж маємо знати, що це та як відбувається, бо цей метод вивчення слів є дуже дієвим та ефективним не лише в класі, а й вдома, якщо з певних причин, ви вирішили не віддавати дитину в дошкільний заклад.

 

ПЕРШИЙ ЕТАП: Назвіть

 

Покажіть дитині об'єкт й назвіть його. Наприклад, скажіть "Качка", потім обмацайте об'єкт, розгляньте всі деталі та дайте його дитині для огляду. Продовжуйте просто називати "качка", а не розповідайте про звуки, які вона видає. Не варто також описувати об'єкт довгими реченнями. Скажіть лише — "Це качка".

 

ДРУГИЙ ЕТАП: Знайдіть

 

Це той етап, коли дитина буде вчитись пов'язувати назву із предметом.

 

Питаємо: "Покажи качку"; "Можеш знайти для мене качку?"; "Дивись, що я маю. Знайдім картинку де намальована качка".

З малюками дуже гарним рішенням буде використання 3d моделей, іграшок, об'ємних предметів й навіть справжніх об'єктів (у випадку фруктів, овочів, побутових предметів чи навіть домашніх улюбленців).

 

Марія Монтессорі підкреслила важливість руху для навчання, тому грайте в ігри, які включають рух. Наприклад, попросіть дитину знайти качку на полиці й принести її вам. Ігри в хованки також будуть корисними на цьому етапі: «Де качка? Ось вона!»

 

Ігри з називанням предметів цікаві для дітей, хай то під час читання (Знайти на картинці), їзди в машині й гри в «Я бачу...» 

 

На цьому етапі ви можете перевірити чи вивчила дитина повністю назву, чи пам'ятає її, чи диференціює. Також, тут ви зрозумієте з якими назвами дитині потрібно ще попрацювати. Для цього варто повернутись до першого етапу.

Насолоджуйтеся тим, як ваша дитина поглинає інформацію про світ і розпізнає об'єкти. Немає потреби поспішати до третього етапу, поки ваша дитина повністю не засвоїла словник на другому рівні навчання. Цей процес може тривати місяці, тижні або дні.

ТРЕТІЙ ЕТАП: Тестування "Що це?"

 

Зазвичай ми пропускаємо цей етап для дітей молодше 3 років. Єдиний виняток — якщо у вас дуже комунікабельна дитина, гарно говорить і ви абсолютно впевнені, що вона вже зможе відповісти на питання.

 

Пропускаючи цю частину уроку для малюків, ви уникаєте ситуацій, коли дитина може помилитися, а це важливо робити, щоб не перешкоджати розвитку мотивації дитини.

 

ЗАМІТКА: Зверніть увагу, як часто ви тестуєте свого малюка. "Що це?" "Якого це кольору?" і т.д. Раніше я сама дуже часто грішила таким. Просила дитину продемонструвати всім членам родини свої вміння й дуже переживала, якщо дитина цього не робила, забувала чи в неї не виходило щось. Й це, направду, виглядає як шоу постанова, ніж природний процес навчання й розвитку дитини. Таким чином ми демонструємо, що дитина робить це не для себе, не тому, що це цікаво, весело, зручно, потрібно, а щоб порадувати нас або ж, не дай Боже, для того, щоб отримати потішний приз у вигляді солодощів.

 

Пам'ятайте, що зараз дитині буде справді цікавий сам процес. Відчуття, що вона запам'ятала - подарує неабияку дозу дофаміну й мотивації. Тому, не варто порушувати цей природний процес розвитку внутрішньої мотивації зайвими стимулами. 

монтессорі метод заняття для дошкільнят цикл життя жаби

Якщо дитина помиляється

 

Якщо дитина помиляється — це сигнал, що на попередньому етапі ми ще не достатньо попрацювали й варто повернутись. 


Найкращою реакцією на помилку буде ствердження факту "Ось це качка, а це гуска". Не варто виправляти дитину й вказувати на помилку "Це неправильно", "Це не качка". Краще поверніться на попередній етап.

Коли варто використати триступеневий урок:

 

  • Вивчати нові назви на тематичних заняттях, з якими дитина ще не знайома: назви одягу, фруктів, квітів, тварин, будь-яких побутових предметів, які є у вас вдома.
  • Якщо ваша дитина плутає дві назви;
  • Коли назви потенційно складні: породи тварин, види рослини, відомі особистості, професії, частини тіла, емоції, материки тощо.

 

Дуже часто в під час такого типу вивчення нових слів можна побачити, як дорослі використовують спеціальні флешкартки. 

 

 

Триступеневі флешкартки часто використовуються в Монтессорі методі, як ефективний спосіб поповнення словника дитини. Їх також називають номенклатурними картками. Вони складаються з трьох частин: картки з зображенням, картки з підписом та контрольної картки.

 

Картка із зображенням містить чітке зображення об'єкта або поняття, тоді як картка з підписом містить назву цього об'єкта або поняття. Контрольна картка має і зображення, і підпис на одній картці.

 

триступеневі монтессорі флешкартки

 

Ці картки допомагають дітям розвивати мовні навички, практикувати читання та збільшувати свої знання про навколишній світ.

 

 

При правильному використанні з достатньою основою різноманітного реального досвіду та іншого попереднього навчання (такого як звуковий словниковий запас, мовні навички, дослідження звуків за допомогою ігор зі звуками, а також використання літер шершавчиків, а потім рухомого алфавіту), дитина може дуже швидко перейти до повного читання.

 

У нашому асортименті ви можете знайти такі триступеневі картки в комплекті Цифр. А також ми додаємо такі майже до кожного нашого навчального й тематичного зошита.

Про способи використання карток читайте в попередньому нашому дописі.