Це були 6 дивовижних років, до такого омріяного самостійного читання. Донька пройшла свій етап підготовки до школи, пішла в перший клас, почала читати й мені захотілося поділитись цим нашим досвідом. Разом з тим, сьогодні хочу розкрити цю важливу для всіх тему з експертом.

Наталія Горват (Тимочко) — методист з курсу "Підготовка до школи" в в академії розвитку інтелекту SMARTUM, тренер курсів "Букварика", "Читарика" та "Підготовка до школи" (з 2020 року), засновниця "Читацького клубу для дітей".

 

- Коли ж варто починати читати дитині та які книги обрати?

 

- Дослідження свідчать, що читання дітям із раннього віку позитивно впливає на їхній мовний розвиток. Навіть новонародженим корисно слухати читання — це розвиває їхній слух і сприяє формуванню майбутніх мовних навичок. Для наймолодших ідеально підходять книги з простими, великими ілюстраціями та ритмічними віршиками. Можна вибирати книжки-розкладанки або з тканини чи картону, які дитина може самостійно торкатися.

 

Читання вголос створює сильний емоційний зв’язок між дитиною і дорослим. Це не лише розвиває словниковий запас, але й формує позитивне ставлення до книг і процесу читання.

Для дітей віком 1-3 років підійдуть короткі казки з римами, повторюваними фразами і великими ілюстраціями.

 

Для малюків віком 2-4 роки можна обрати інтерактивні книги, які мають віконця для відкривання, які дитина може відкривати під час читання, що робить процес захопливим і активним. Книги з рухомими елементами. У таких книгах є рухомі частини — дитина може тягнути за вкладки, щоб переміщати персонажів або змінювати картинку. Це створює динаміку в читанні і робить його більш цікавим.

 

Книги з різними текстурами дозволяють дитині доторкатися до поверхонь, що імітують хутро тварин, тканини або інші матеріали. Це допомагає розвивати сенсорне сприйняття. Книги з наліпками, що пропонують дітям доповнювати історії за допомогою наліпок, що розвиває їхню уяву та моторику, а також надає змогу творчо взаємодіяти з текстом. 

 

- Ми з донькою обожнювали такі. Колись я замовляла книги із сенсорними вставками із закордону, англомовні. Тексту там мінімально, але зображення й інтерактивні елементи вражаючі. Тому, навіть, якщо ви не виховуєте білінгва, можна шукати й іноземні книги для початку. В мене є декілька гарних добірок перших книг для монтессорі-батьків, які можна переглянути нижче.

 

 

- Направду зараз вибір широкий і звісно ж є база рекомендованих книг, але як не загубитись в пропозиції?
 

- Важливо враховувати те, що цікаво дитині. Якщо малюк захоплюється тваринами чи транспортом, варто вибирати книги з такою тематикою. Це підвищує мотивацію і зацікавленість у процесі читання. Книги з реалістичними зображеннями тварин, машин чи предметів побуту допоможуть розширити знання про навколишній світ. Читання історій, де герої переживають різні емоції, допомагає дітям навчитися розуміти та виражати власні почуття. Це важливо для емоційного інтелекту. Казки про взаємини, доброту, дружбу. 

 

- Я згадую перші наші кроки, коли тільки почала читати донці й те розгублення. В процесі ти не знаєш з чого варто почати, як саме читати перші книги, щоб дитині було цікаво, адже її увага дуже коротка в ранньому віці.

 

- Читання не повинно бути одностороннім процесом. Заохочуйте дитину до діалогу: запитуйте, що вона бачить на картинках, що, на її думку, станеться далі. Це сприяє розвитку критичного мислення і стимулює мовленнєву активність. Книги з простими питаннями або завданнями, де можна вказувати на предмети і обговорювати їх. 

 

- Підтримую! Хочу тут теж поділитись інструкцією, яку колись стоврила, про те, як читати книги без тексту. Впевнена, багатьом вона буде корисною в ранньому віці дитини.

 

 

Ось саме через такі прості кроки ми можемо допомогти дитині полюбити читання:

1. Почніть з простих книг із великою кількістю ілюстрацій і невеликим текстом.

2. Читайте вголос регулярно і інтерактивно.

3. Враховуйте інтереси дитини та її емоційний стан.

4. Вибирайте інтерактивні та візуально привабливі книги.

 

Регулярність і ритуали.

Час для читання:

Встановіть регулярний час для читання, наприклад, перед сном. Це допоможе дитині звикнути до ритуалу і очікувати читання як приємної частини дня.

 

Давайте вибір:

Нехай дитина сама вибирає книгу, яку хоче читати. Це дасть їй відчуття контролю і відповідальності за процес.

 

Підтримуйте інтерес через різноманітність.

Зміна книг та жанрів:

Пропонуйте дитині різні види книг — казки, вірші, комікси.

Різноманітність допоможе уникнути нудьги і підтримувати інтерес.

 

Історії з реального життя:

Читайте про повсякденні ситуації, з якими дитина може себе асоціювати. Наприклад, книги про дитячий садок, сім’ю або друзів.

 

Власний приклад

Читайте разом:

Діти часто наслідують поведінку дорослих. Якщо вони бачать, що ви також читаєте книги або читаєте з ентузіазмом, це мотивуватиме їх більше.

 

Читання в колі сім’ї:

Читайте разом, залучайте інших членів сім’ї до цього процесу, щоб створити загальну сімейну традицію читання.

Не робіть читання обов’язком.

 

Читання як задоволення, а не примус:

Нехай процес читання буде легким і радісним. Не змушуйте дитину, якщо вона не хоче читати в цей момент. Поступово дитина сама почне цікавитися книгами, якщо процес приноситиме їй радість.

 

- Дякую Наталя за розгорнуту інофрмацію! Впевнена, багатьом вона буде дуже корисною! Я б хотіла також підтвердити, що саме так з донькою з раннього віку й працювала, саме тому зараз збираю солодкі плоди своїх старань.

Перед школою я вирішила, що буде ефективнішим віддати її на підготовку до школи до педагога, бо мама, все ж вдома мама, навіть, якщо вона й педагог. І завдяки базі, яку ми дали та роботі педагога, за три місяці дитина почала самостійно читати. 

Дуже важливою підготовкою було навчити дитину саме звуків, які позначає літера й багато вправ давалось саме на звуки. Ми використовували вдома техніки навчання за Монтессорі методом й особливі матеріали, як шершаві літери, звуковий комодик, таця для письма по піску, тренувальна дошка, флешкартки та рухомі літери. Тепер плавно переходимо до вивчення англійської абетки й читання.

Зараз, коли вона вже читає, але ще не впевнено, ми почали наповнювати нашу бібліотеку книгами для першого читання. Ловіть мою особисту підбірку нижче. 

Напишіть в коментарях, на якому етапі зараз ви й чи подобається вашим діткам таке спільне читання?


Рекомендовані дописи на цю тему:

Як зробити дитячу зону читання за методом Монтессорі?

Чому вивчення літер та цифр у Монтессорі-методі таке особливе?

Майстер-клас "Створення звукового комодика Монтессорі"

Важливі книги близькі Монтессорі вихованню